Okul Servis Aracı Güzergâh Kullanımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Okul Servis Aracı Güzergâh Kullanımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Okul Servis Aracı Güzergâh Kullanımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Servisçilik yapmak isteyen kişiler öncelikle trafik kurallarına uyan, yeni çıkan trafik kurallarını hızlı bir şekilde benimseyen, çalışma ilke ve ahlakına sahip olması birçok firma tarafından istihdam sağlanmasında etkilidir. Özellikle uzun yıllar trafikte deneyim kazanmış olması, gerekli sürücü belgesine sahip olmak servisçilik yapmak için oldukça önemlidir.

Servis araçları kamu kurum ve kuruluş, özel çalışma alanlarında personel taşıma ya da okullarda öğrenci taşıyarak ulaşıma katkı sağlar. Bu durum oluşabilecek trafiklerin önüne geçer. Aynı zamanda bireylerin güvenli, konforlu ve stressiz bir şekilde okul ya da iş yerlerine gidebilmesine yardımcı olur.

Servis taşıyıcılığı yapmak için yetki belgesi alınması gerekir. Gerçek kişi ve tüzel kişiler için farklı yetki izin belgeleri alınması gerekir. Okul servis aracı güzergâh kullanımı için izin almak isteyen gerçek kişilerin vergi mükellef kaydı, çalışma dönemine ait bilgiler, kayıtlı ve izinli olunan güzergâh kaydı olması gerekir. Bunun için de ilgili odalardan servisçi olmak için yetki belgesi alınması gerekir.

Okul servis aracı güzergâh kullanımı için izin almak isteyen tüzel kişilikler için gerekli olan evraklar daha detaylıdır. Bu evraklar şunlardır:

  • Şirket Yetkilisi İmza Sirküleri
  • Şirketin bulunduğu şehri belgeleyen evrak
  • Taşıma yapılacak alanla ilgili odadan alınan yetki izin belgesi
  • Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Taahhütnamesi ( bu işlem artık online üzerinden yapılmaktadır)
  • Taşımacılık yapılan alana uygun olarak alınması ya da olması gereken sürücü belgeleridir. Bu grubun içerisinde Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Üst Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi yer alır.